Jaki antybiotyk na trądzik różowaty?

By |
Jaki antybiotyk na trądzik różowaty?
5 (100%) 2 głosów

Trądzik różowaty to bardzo poważna choroba skóry. Jest przewlekłą chorobą i bardzo uciążliwą, jak również trudną do leczenia. Dotyczy głównie twarzy. Objawia się rumieniami, grudkami i krostkami występującymi głównie w środkowej części twarzy, czyli w okolicach nosa, policzków, czoła i podbródka. Istnieją różne postacie trądziku różowatego. Dotyka on głównie osoby w wieku dojrzałym i choć wygląda zupełnie inaczej, bywa mylony z trądzikiem młodzieńczym. Występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Kobiety cierpią znacznie bardziej, ponieważ zależy im na wyglądzie, a choroba ta ma na wygląd zdecydowanie negatywny wpływ. Pojawiające się zmiany popychają kobiety do użycia coraz grubszych warstw makijażu, co przynosi więcej szkody niż pożytku. Jest to choroba, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Sposób leczenia zależy od postaci i stadium choroby. Najczęściej stosuje się czynności profilaktyczne w celu złagodzenia objawów i zapobiegania utrwaleniu się zmian. Polega to na odpowiedniej diecie, ograniczeniu ekspozycji na słońce, stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji i kosmetyków. Oprócz czynności profilaktycznych, stosuje się również leki, a czasami nawet zabiegi chirurgiczne. Choć przyczyny trądziku różowatego nie są do końca zbadane i znane, a wśród wymienianych możliwych przyczyn zazwyczaj nie ma bakterii, w leczeniu trądziku różowatego stosuje się antybiotykoterapię. Stosowane są zarówno antybiotyki doustne jak i miejscowe.

Antybiotyki

Antybiotyk na trądzik różowaty, jak każdy antybiotyk, przepisuje lekarz po konsultacji z pacjentem i rozpoznaniu postaci oraz nasilenia choroby. Zwykle są to antybiotyki z grupy tetracyklinowych lub marolidów. Leki z antybiotykami zawierają też doksycylinę i limecyklinę lub erytromycynę. Mogą zawierać także azytromycynę czy klarytromycynę, lecz te dwie grupy antybiotyków mogą okazać się nieskuteczne. Najszerzej stosowaną metodą jest podawanie tetracyklin w niewielkich dawkach. Dzięki temu terapia, która jest bardzo długa jak na terapię antybiotykami i trwa zazwyczaj kilka miesięcy, rzadko powoduje działania niepożądane. Tetracykliny są najlepszym lekarstwem w ocznej postaci trądziku różowatego, ponieważ mają silne działanie przeciwzapalne. Podobną skuteczność ma antybiotyk o nazwie metronidazol, jednak nie należy go stosować dłużej niż przez 2-3 tygodnie, ze względu na szereg działań niepożądanych.

Doustne antybiotyki można stosować nie dłużej niż przez 3 miesiące. Później należy zrobić przerwę i po jakimś czasie wrócić do kuracji. Stosuje się je przeważnie w postaci grudkowo-krostkowej trądziku różowatego. Działają one przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a także organiczają wydzielanie łoju. Łagodzą też podrażnienia skóry. Nie zażywa się ich w okresach dużego nasłonecznienia. Przy doustnej kuracji antybiotykowej należy pamiętać o preparacie osłonowym na żołądek, a także o probiotykach zawierających żywe szczepy pożytecznych bakterii. Trzeba je uzupełniać, ponieważ antybiotyki niszczą wszystkie bakterie, nie tylko te, które są przyczyną choroby. Miejscowo zaś najczęściej stosuje się antybiotyki w kremach lub żelach. Najczęściej jest to metronidazol. Antybiotyki w maściach i kremach zapewniają kontrolę nad wydzielaniem się łoju w skórze twarzy. Odżywiają też cerę i wspomagają jej regenerację. 

Więcej znajdziesz w tym artykule: http://pochp.net.pl/jak-wybrac-krem-na-tradzik-rozowaty-bez-recepty/

Podusmowanie

Terapię antybiotykową zazwyczaj zaczyna się od antybiotyków stosowanych miejscowo. Doustne zaś wprowadza się wtedy, kiedy terapia miejscowa zawodzi. Antybiotyk na trądzik różowaty jest sposobem leczenia stosowanym w pierwszej kolejności. Jeśli leczenie antybiotykami zawodzi, dołącza się do terapii retinoidy. Jednak mają liczne skutki uboczne. Antybiotykoterapia przeprowadzana jest w taki sposób, by nie przynosiła skutków ubocznych, dlatego nie należy jej się obawiać. Leczenie trądziku różowatego jest konieczne, by zapobiec rozwinięciu się choroby do stadium tak zaawansowanego, że zmiany stają się trwałe i konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 − 71 =