Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Domowe sposoby na grzybicę pochwy
5 (100%) 6 głosów

Istnieje kilka domowych sposobów, które mają na celu złagodzenie objawów grzybicy pochwy. Warto jednak pamiętać, że nie mogą one służyć jako jedyna metoda leczenia. Choć grzybica nie jest zazwyczaj zbyt poważnym schorzeniem, o ile nie dojdzie do poważniejszego stanu zapalnego, to odwlekanie leczenia może doprowadzić nawet do niepłodności. W jaki sposób można złagodzić objawy grzybicy, gdy nie można iść do lekarza i jakie domowe sposoby zapobiegają tej chorobie?

Najczęstszym objawem grzybicy pochwy jet swędzenie. Domowe sposoby na grzybicę pochwy w takim przypadku to przede wszystkim napary ziołowe. Pomocny może być zwłaszcza napar z kory dębu. Do tego celu można użyć również naparu z macierzanki, choć to zioło jest zazwyczaj trudniej dostępne w aptekach. Objawy grzybicy pochwy może również złagodzić zwykły kefir lub jogurt. Te produkty zawierają pałeczki kwasu mlekowego.

Kefir na grzybicę pochwy

W czasie trwania grzybicy pochwy warto pić kefir, by uzupełnić florę bakteryjną w całym organizmie. Kefir lub jogurt warto zastosować również do podmycia się. Jednocześnie w trakcie trwania grzybicy warto zrezygnować ze środków stosowanych do higieny intymnej, które mogłyby zaostrzyć stan zapalny. Do takich kosmetyków należą między innymi mocno pachnące mydła.

Kefir można stosować także w trakcie i po wyleczeniu grzybicy, zwłaszcza jeśli nie posiada się dobrego płynu do higieny intymnej. Obecnie dobrym domowym sposobem, który minimalizuje pieczenie i swędzenie pochwy jest olej kokosowy. Wiele kobiet ma go w swoim domu, jednak zapominają o jego przeciwgrzybiczych właściwościach. Nadal należy jednak pamiętać, że stosowanie tego oleju nie może zastępować właściwej terapii i wizyty u lekarza.

Ubiór a grzybica pochwy

W przypadku takiego schorzenia, jak grzybica pochwy domowe sposoby powinny obejmować również sposób ubierania się. W trakcie trwania infekcji należy pamiętać o częstej zmianie bielizny. Niewskazane są materiały nieprzewiewne i sztuczne. Należy także zrezygnować z bielizny, której noszenie po prostu zaostrza objawy. Bielizna z nowoczesnych materiałów sztucznych może się sprawdzić, o ile będzie to materiał odprowadzający wilgoć.

Czosnek na grzybicę pochwy

Domowy sposób na grzybicę pochwy to również czosnek. Nie należy jednak, wbrew wielu poradom, stosować go w standardowej formie. Zastosowanie świeżego czosnku bezpośrednio może doprowadzić do podrażnień, które sprzyjają dalszym nadkażeniom. Można jednak wykonać macerat z czosnku i takim roztworem wspomagać higienę intymną.

W jaki sposób wykonuje się macerat? Po prostu kilka obranych ząbków czosnku moczy się przez kilka godzin w zimnej wodzie. Takiego roztworu można użyć do podmywania się w celu zmniejszenia objawów choroby. Czosnek warto również spożywać w tym czasie – pomoże on w walce z grzybicą od wewnątrz.

Oprócz zastosowania metod, które mają na celu zmniejszenie objawów grzybicy, warto również zadbać o wzmocnienie odporności organizmu. Często to długotrwała terapia antybiotykami lub przewlekła choroba są pośrednią przyczyną infekcji grzybiczej. Dlatego warto zadbać o swoją dietę i regularny tryb życia.

2 thoughts on “Domowe sposoby na grzybicę pochwy

  1. Góra

    Mało osób wie, ale domowe sposoby na grzybicę to też ogólne wzmacnianie organizmu poprzez właściwą dietę, a także wysypianie się i w ogóle dobre prowadzenie. Wtedy kobieta ma znacznie mniejsze tendencje do tego, żeby w ogóle chorować na grzybicę a już na grzybicę pochwy zwłaszcza.

    Reply
  2. osoba

    No tylko, że to już nie pomoże jak masz grzybicę pochwy. Domowe sposoby na grzybicę jej nie wyleczą, ale mogą zapobiegać. Tylko, że o zapobieganiu myśli tylko ten człowiek, który już miał grzybicę kiedyś…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 − 42 =