Grzybica pochwy a okres

Grzybica pochwy a okres
4.9 (98.08%) 52 głosów

Grzybica pochwy wywoływana jest przez drożdżaki, które czują się świetnie w tym specyficznym środowisku – jest wilgotno, ciemno i ciepło. To wystarcza do znakomitego rozwoju choroby, którego początkiem jest zachwiana równowaga hormonalna, a także czas, gdy słabnie odporność i jesteśmy poddane antybiotykoterapii. Ilość pałeczek kwasu mlekowego maleje, a drożdżaki rozmnażają się w szybkim tempie. Możemy się spotkać z innymi powszechnymi nazwami tej nieprzyjemnej dolegliwości, którymi są kandydoza i drożdżyca pochwy.

Objawy grzybicy pochwy podczas okresu

Objawy grzybicy pochwy podczas okresu są podobne do tych, kiedy nie dokucza dodatkowo krwawienie.

Wobec tego najczęściej mamy do czynienia z:

 • swędzeniem i pieczeniem warg sromowych oraz pochwy,
 • zaczerwienieniem i opuchnięciem warg sromowych,
 • pieczeniem przy oddawaniu moczu oraz częstymi wizytami w toalecie.

Kandydoza nie powoduje przesunięcia się czasu wystąpienia miesiączki oraz jej trwania. Okres przebiega w swoim tempie, a wszelkie powstałe dolegliwości mogą być stosownie leczone.

Leczenie grzybicy pochwy w czasie miesiączki

Grzybica pochwy podczas okresu może być leczona maściami, które zmniejszą świąd. Globulki dopochwowe należy w tym czasie odstawić i ponowić ich przyjmowanie po ustąpieniu krwawienia. Cała kuracja jest szczególnie ważna, dlatego istotne jest, aby dokładnie wysłuchać porad ginekologa, który nas o wszystkim poinformuje. Naturalne środowisko pochwy musi zostać prawidłowo odbudowane, co jest czasochłonne.

Grzybica pochwy a miesiączka

Kandydoza jest chorobą, która może nawracać, dlatego po jej ustąpieniu warto się dokładnie zbadać. Po 10 dniach od zakończenia leczenia warto zrobić badanie czystości pochwy, aby mieć pewność czy flora bakteryjna została odbudowana oraz czy nie zostały jakiekolwiek strzępki grzybni.

Grzybica pochwy sprawia, że czas leczenia podczas miesiączki wydłuża się, ale warto wtedy pamiętać o jego dokończeniu. Wszelkie wątpliwości należy rozwiać w gabinecie lekarskim i upewnić się co do przyjmowania wszystkich leków w czasie menstruacji.

Najprostsza higiena

Żadna z nas nie chce, aby ta choroba powróciła, dlatego trzeba pamiętać o odpowiedniej codziennej higienie:

 • przemywaniu płynami do higieny intymnej, utrzymującymi prawidłowe pH,
 • używaniu oddzielnego ręcznika,
 • praniu bielizny w temperaturze 60 stopni,
 • noszeniu bielizny wykonanej z naturalnych materiałów.

Przed miesiączką można profilaktycznie przez kilka dnia wkładać globulki dopochwowe, zawierające pałeczki Doderleina.

Leczenie grzybicy pochwy jest niezbędne

Kiedy wystąpią jakiekolwiek objawy tej niechcianej infekcji, zawsze trzeba zwrócić się do lekarza, gdyż leczenie jest w tym czasie konieczne. Ginekolog sprawdzi stan drożdżycy i szybciej pomoże, niż jeśli miałybyśmy to robić na własną rękę. Fachowa opieka jest wręcz wskazana, a samemu można tylko pogorszyć obecny stan. Warto zatem zadawać pytania i zakończyć ten niekomfortowy czas choroby, która jest bardzo wstydliwa i powoduje niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności. Dbajmy więc o siebie każdego dnia.

2 thoughts on “Grzybica pochwy a okres

 1. Karla Bruni

  Niektórzy mówią, że nie da się rozpoznać grzybicy pochwy w czasie okresu. Ale według mnie to nie prawda. Bo podczas miesiączki rzeczywiście są jakieś dolegliwości, ale to jednak nie to samo. Ból brzucha to jednak nie swędzenie, a krwawienie to nie upławy.

  Reply
 2. Promyk

  Łatwo się pisze jak się wie o co chodzi. Dla większości kobiet grzybica pochwy jest szokiem i zaskoczeniem, bo jednak trudno spodziewać się tego, że ktoś będzie miał grzybicę pochwy. Zwłaszcza jak się wcześniej nie miało zbyt często spotykać lekarza ginekologa.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 2