Grzybica pochwy po antybiotyku

Grzybica pochwy po antybiotyku
5 (100%) 5 głosów

Grzybica pochwy to dolegliwość, która najczęściej jest konsekwencją zaburzenia flory bakteryjnej. Taki stan może być spowodowany różnymi czynnikami – przyczyną może być niewłaściwa dieta, częste kontakty seksualne, czy stosowanie niewłaściwych kosmetyków do higieny intymnej. Nierzadko również pojawia się grzybica pochwy po antybiotykach. Jak można jej zapobiegać i czy możliwe jest jej leczenie?

Grzybica pochwy po antybiotyku jest zwykle wywołana wspomnianym wyżej zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej. Antybiotyk zwalcza dobre bakterie, znajdujące się między innymi w jelitach i drogach rodnych. W rezultacie daje to „wolne miejsce” dla rozwoju grzybów, szczególnie tych z rodzaju Candida.

Wybierz dobry probiotyk

Dlatego też stosowanie probiotyków w przypadku terapii tego typu preparatami to konieczność. Warto jednak przy tym pamiętać, by probiotyk stosowany wraz z antybiotykiem, był przeznaczony właśnie dla kobiet. Zły skład tego typu preparatu ochronnego może sprawić, że grzybica pochwy jednak się pojawi.

Probiotyk może mieć zarówno formę doustną, jak i dopochwową, nie wpływa to jednak na jego skuteczność. W przypadku środków doustnych warto pamiętać, by nie przyjmować ich w tym samym czasie, co antybiotyku, ponieważ zmniejszy to efektywność ich działania. W takich przypadkach lek bakterio- i grzybobójczy zwalczy nie tylko chorobotwórcze drobnoustroje, ale także te działające dobroczynnie. Najlepiej jest zachować przynajmniej godzinną przerwę między zażyciem obydwu preparatów.

Środki stosowane dopochwowo nie wymagają tego typu działań – zazwyczaj po prostu aplikuje się je przed snem. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy to grzybica pochwy jest leczona antybiotykiem, zażywanie produktów osłonowych warto rozpocząć w tym samym czasie i stosować je jeszcze przez pewien okres po zakończeniu kuracji. Powinno to zapobiec nawracającym infekcjom grzybiczym pochwy.

Oprócz standardowych probiotyków, dostępnych na przykład w formie kapsułek, można zastosować również naturalne produkty tego typu. Pałeczki kwasu mlekowego można znaleźć między innymi w jogurcie i kefirze, a także w kiszonych ogórkach czy kapuście. Warto spożywać je w czasie trwania wszelkich infekcji i podczas terapii antybiotykami.

Leczenie grzybicy pochwy

Leczenie grzybicy pochwy polega zazwyczaj na zastosowaniu środków miejscowych, takich jak nystatyna. Popularne są również globulki i kremy przeciwgrzybicze. Należy jednak pamiętać, że jeśli grzybica ma charakter nawracający, konieczna jest kuracja odpowiednio dobranym antybiotykiem. Szczególnie w przypadku, gdy organizm jest już osłabiony poprzednią kuracją, niezbędne jest pobranie wymazu i idealne dopasowanie leczniczego środka.

W jaki jeszcze sposób można zapobiec grzybicy pochwy po antybiotyku? Przede wszystkim nie należy zbytnio dbać o higienę. Podmywanie się lub pełna kąpiel kilka razy dziennie również mogą zaburzać równowagę flory bakteryjnej. Równie niewskazane jest stosowanie perfum do higieny intymnej oraz innych preparatów, które mogą podrażniać błonę śluzową, co ułatwia wnikanie drobnoustrojów. Także stosowanie na co dzień zbyt ciasnej i mało przewiewnej bielizny nie jest wskazane, zwłaszcza w przypadku, gdy infekcja grzybicza ma charakter nawracający.

2 thoughts on “Grzybica pochwy po antybiotyku

  1. córka

    Nie trzeba żadnego zakażenia, kontaktów z zarazkami, a także innych podobnych akcji. Właśnie branie antybiotyków może być bezpośrednią przyczyną grzybicy pochwy i potem męczy się z nią przez wiele tygodni. Bo takie teksty, że po tygodniu albo dwóch wszystko mija, to można włożyć między bajki.

    Reply
  2. Higarczówka pospolita

    W ogóle antybiotyki często powodują grzybicę, nie tylko pochwy. Właśnie dlatego powinno się ich unikać, żeby już więcej nie stosować żadnych leków tak bardzo obciążających organizm. U nas się przyjęło, że wszystko się leczy antybiotykiem, a wcale nie jest to ani normalne, ani zdrowe.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

42 + = 52