Grzybica pochwy w ciąży

Grzybica pochwy w ciąży
5 (100%) 10 głosów

Grzybica pochwy w ciąży to dość częsta przypadłość w tym okresie. Spowodowane jest to zmianą poziomu hormonów, które niesie ze sobą zmianę pH pochwy. Bardziej zasadowe pH powoduje łatwiejszy rozrost grzybicy. W jaki sposób można rozpoznać tę chorobę oraz jakie leczenie można zastosować w tym czasie?

Grzybica pochwy a ciąża – co warto wiedzieć? Grzybica pochwy zawsze niesie ze sobą podobne objawy. Jest to przede wszystkim swędzenie, zaczerwienienie oraz występowanie uporczywych, często gęstych, upławów. Wbrew powszechnej opinii, grzybicy pochwy nie musi towarzyszyć zapach, a jeśli nawet się on pojawi, to nie musi być zbyt intensywny. Nieprzyjemny zapach pojawia się za to w przypadku infekcji bakteryjnych, które bywają następstwem grzybiczego zapalenia pochwy. Dlatego też, w przypadku niepokojących objawów, warto udać się do lekarza ginekologa.

Leczenie grzybicy pochwy w ciąży

Grzybica pochwy w okresie ciąży jest zwykle leczona środkami działającymi miejscowo. W zależności od decyzji lekarza, mogą być to typowe globulki oraz krem przeciwgrzybiczy lub po prostu roztwór nystatyny. W przypadku kobiet w ciąży raczej nie podaje się środków doustnych, chyba że sytuacja naprawdę tego wymaga. Zazwyczaj odkłada się tego typu leczenie aż do rozwiązania. Nawracająca grzybica pochwy wymaga zazwyczaj dłuższej terapii odpowiednio dobranymi antybiotykami. Niezbędne jest do tego celu wykonanie wymazu.

Grzybica pochwy a zajście w ciążę – co warto wiedzieć?

Jeśli ciąża ma być planowana, najlepiej jest wcześniej wykonać wszystkie badania i wyleczyć infekcje. Choć grzybica przy odpowiednim leczeniu jest schorzeniem stosunkowo niegroźnym, to jednak przejście dziecka przez kanał rodny, gdy grzybica nie zostanie wyleczona, zazwyczaj powoduje zainfekowanie dziecka. Grzybica bardzo rzadko może być przyczyną poronienia – zazwyczaj dzieje się tak tylko w przypadku bardzo ostrej infekcji. Mimo to schorzenia nie należy lekceważyć, ze względu na wyżej wspomnianą możliwość zakażenia się dziecka podczas porodu naturalnego.

Czy konieczne jest leczenie obojga partnerów? Obecnie uważa się, że leczenie partnera w czasie trwania kuracji partnerki nie jest działaniem koniecznym. Niezbędne jest to tylko w przypadku, gdy u partnera również pojawią się objawy wskazujące na grzybicę. Badania dowiodły, że w przypadku skutecznego leczenia, partner nie może drugi raz zarazić partnerki tym samym rodzajem grzybicy. Uznaje się również, że ryzyko zakażenia się przez partnera grzybicą jest stosunkowo niewielkie. Dlatego też w czasie trwania kuracji przeciwgrzybiczej stosunki między partnerami nie są zakazane.

W przypadku, gdy natychmiastowa wizyta u lekarza po pojawieniu się objawów grzybicy jest niemożliwa, można zastosować środek dostępny bez recepty, zazwyczaj w formie kremu. Warto jednak pamiętać, że po jego zastosowaniu objawy zmniejszą się, jednak choroba nie zostanie wyleczona. By w pełni wyleczyć grzybicę, konieczne jest zastosowanie kremu i globulek lub, w niektórych przypadkach, także antybiotyków w formie doustnej, które musi dobrać lekarz.

2 thoughts on “Grzybica pochwy w ciąży

  1. Javinka

    Jak się ma grzybicę pochwy w ciąży to wcale nie musi to oznaczać, że człowiek gdzieś się zaraził, bo hormony szaleją tak, że może wręcz dojść do samozakażenia ze względu na to, że flora bakteryjna pochwy jest wywrócona dosłownie do góry nogami.

    Reply
  2. marcóweczka

    Niby tak, ale gorsze jest to, że nie każdy lekarz zaleca leczenie grzybicy w ciąży. Zwłaszcza na samym początku. Bo przed porodem to wiadomo, że trzeba wyleczyć, żeby dziecko się też nie zaraziło, ale ja spotkałam się z podejściem, kiedy w pierwszym trymestrze lekarz mówił, że poczekamy…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 4 =