Leczenie grzybicy pochwy

Leczenie grzybicy pochwy
5 (100%) 5 głosów

Kiedy pojawiają się upławy, pieczenie oraz ból w okolicach intymnych, może to oznaczać, że doszło do grzybicy pochwy. Warto zauważyć, że leczenie grzybicy pochwy trzeba rozpocząć niezwłocznie po zauważeniu objawów. W przeciwnym wypadku może dojść do bardzo nieprzyjemnych powikłań.

Objawy grzybicy pochwy

Oczywiście, w przypadku grzybicy pochwy leczenie można rozpocząć dopiero wtedy, gdy ma się już pewność co do diagnozy. Jednakże mało kto otrzymuje diagnozę lekarską, jeśli nie zauważy u siebie żadnych objawów. Dlatego właśnie warto wiedzieć w jaki sposób objawia się grzybica pochwy.

Przede wszystkim, jak już wcześniej wspomniano, pojawiają się upławy. Wydzielina z pochwy jest koloru białego, ponadto pojawiają się w niej mniejsze i większe grudki. Co więcej, może mieć ona również niezbyt przyjemny zapach.

Grzybica pochwy – jak ją leczyć

Jeśli chodzi o leczenie grzybicy pochwy, warto podkreślić, że zawsze powinno być prowadzone pod specjalistycznym okiem lekarza. Najczęściej, w początkowej fazie leczenia przepisuje się ogólne leki przeciwgrzybicze. Przeważnie możliwe jest zażywanie ich w formie tabletek doustnych. Zadaniem tych środków jest zneutralizowanie grzybów działających w organizmie.

Warto jednak mieć na uwadze, że tego typu środki nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie środka, który przeznaczony jest do zwalczania konkretnego typu grzyba, który rozmnaża się w okolicach intymnych. W takiej sytuacji najczęściej stosuje się maści przeciwgrzybicze. Czasem również lek podawany jest w formie gałki dopochwowej.

Grzybica pochwy. Leczenie – jak długo trwa?

Przeważnie leczenie grzybicy pochwy trwa tydzień lub dwa. Jednak objawy bardzo często ustępują o wiele wcześniej. Z tego powodu leczenie grzybicy pochwy często jest przedwcześnie przerywane. Jest to duży błąd, gdyż grzybica czasami przestaje się objawiać, co nie znaczy wcale, że została wyleczona. W takiej sytuacji bardzo często po pewnym czasie po prostu objawy wracają i konieczne jest wznowienie leczenia grzybicy pochwy. Wydaje się, że warto więc wyleczyć się raz a porządnie.

Grzybica pochwy – co po zakończeniu leczenia?

Kiedy zakończy się już stosować preparaty przeciwgrzybicze, w pochwie pozostają jeszcze szkodliwe bakterie. Trzeba więc bardzo często zażywać antybiotyki, aby pozbyć się wszelkich patogenów. Ponadto, konieczna jest odpowiednia profilaktyka, polegająca między innymi na przestrzeganiu odpowiedniej diety.

Grzybica pochwy – jak leczyć i zapobiegać schorzeniu

W trakcie leczenia grzybicy pochwy bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Ważne jest również, aby pilnować jej również po zakończeniu leczenia, przynajmniej przez pewien czas. Poleca się jedzenie dużych ilości kaszy oraz owoców cytrusowych. Ponadto, powinno się raczej unikać białego pieczywa, jak również słodyczy.

Skuteczne wyleczenie grzybicy pochwy jest możliwe, o ile słucha się zaleceń lekarza, zachowuje się cierpliwość oraz przestrzega zaleconej przez specjalistę diety.

2 thoughts on “Leczenie grzybicy pochwy

  1. fu

    Nie ma szans, żeby leczenie grzybicy pochwy skończyło się po tygodniu. 14 dni to absolutne minimum leczenia i nie ma co liczyć na to żeby się udało szybciej. Ale trzeba się leczyć zgodnie z zaleceniami fachowca, a nie wymyślać wszystko po swojemu i „wiedzieć lepiej”.

    Reply
  2. Sylvia

    Jak usłyszałam, że to grzybica pochwy, to myślałam, że leczenie zajmie jakieś dwa miesiące a nie dwa tygodnie! I tak nie jest źle. bo człowiek po takiej diagnozie może dosłownie oszaleć. Nigdy mi się nic takiego wcześniej nie przytrafiło.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 5