Zapalenie zatok – jak leczyć? Nie lekceważ zapalenia zatok

By |
Zapalenie zatok – jak leczyć? Nie lekceważ zapalenia zatok
4.3 (85%) 4 głosów

Zapalenie zatok jest dolegliwością, którą można początkowo pomylić z objawami przeziębienia czy grypy. Z kolei zbagatelizowanie owych symptomów i rozwój choroby może przerodzić się w ostre zapalenie zatok, które wcale nie tak rzadko staje się przewlekłe i trwa miesiącami. Po czym więc poznać, że mamy chore zatoki, co jest tego przyczyną i jak leczyć zapalenie zatok?

Początek zapalenia zatok, czyli charakterystyczne objawy i przyczyny

Zapalenie zatok to choroba błony śluzowej jednej bądź kilku zatok przynosowych. Obecnie wyróżnia się trzy postacie zapalenia zatok, a mianowicie zapalenie ostre (brak zmian w błonie śluzowej po wyleczeniu), nawracające ostre zapalenie (brak trwałych zmian pod warunkiem prawidłowego leczenia) i przewlekłe zapalenie zatok (chroniczny stan zapalny).

Jeśli chodzi o ostre zapalenie zatok, to zaczyna się ono nagle. Pojawia się wówczas upośledzone oddychanie nosem, katar ściekający do gardła, ból lub ucisk w okolicach chorej zatoki oraz gorączka i złe samopoczucie. Przyczyną tych dokuczliwych dolegliwości jest najczęściej przeziębienie czy też inna infekcja wirusowa. Może nawet pojawić się wtórne zakażenie bakteryjne, co manifestuje się katarem o wodnistej, śluzowej czy ropnej wydzielinie.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się alergicy, u których objawy zapalenia zatok mogą zostać spotęgowanie pyłkowicą czy infekcją wirusową/bakteryjną. W przypadku łagodnego przebiegu zapalenia obserwuje się surowiczą wydzielinę z nosa, zatkany nos, kaszel, bóle głowy czy twarzy oraz stan podgorączkowy. Z kolei symptomy ciężkiego przebiegu ostrego zapalenia zatok to ropna wydzielina z nosa i całkowicie zatkany nos, dokuczliwy ból głowy lub twarzy, obrzęknięte powieki oraz gorączka powyżej 39 st. C.

Zapalenie zatok szczękowych – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka zapalenia zatok szczękowych opiera się przede wszystkim na objawach zaobserwowanych przez pacjenta. Chodzi tutaj o zatkany nos, obrzmiałe policzki, ból podczas uciskania nosa, bóg głowy, stan podgorączkowy i wydzielina z nosa. Wywiad lekarski najczęściej jest uzupełniany badaniem rynoskopii przedniej w celu potwierdzenia diagnozy i dobrania skutecznej metody leczenia.

Jeśli zapalenie zatok zdarza się więcej niż sześć razy w roku czy też trwa ponad osiem tygodni, to diagnostyka poszerzana jest o badania obrazowe (badanie RTG zatok czy tomografia komputerowa głowy).

Sposoby na zapalenie zatok

W przypadku infekcji bakteryjnej, która odporna jest na antybiotykoterapię, stosuje się punkcję zatoki i pobranie materiału do badania mikrobiologicznego, co pozwala na określenie rodzaju danego drobnoustroju i skorygowanie terapii leczniczej. Z kolei do potwierdzenia alergicznej przyczyny przewlekłego zapalenia zatok konieczne jest wykonanie badania krwi i przeprowadzenie testów alergicznych.

Zazwyczaj zapalenie zatok wywołane jest zakażeniem wirusowym, co nie wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Wystarczająco skuteczne okazuje się być leczenie objawowe. W celu pozbycia się wodnistej wydzieliny z nosa, stosuje się krople do nosa o działaniu obkurczającym i krople ze sterydami w przypadku alergii. Pieczenie nosa łagodzi się środkami zawierającymi kwas hialuronowy, glicerynę czy izotoniczny roztwór soli morskiej. Z kolei na zatkany nos sprawdzają się krople rozrzedzające wydzielinę i inhalacje z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. Ból głowy i gorączkę łagodzi się lekami przeciwbólowymi z niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

51 + = 61