Nawracająca grzybica pochwy

Nawracająca grzybica pochwy
5 (100%) 9 głosów

Grzybica pochwy to dolegliwość, która może pojawić się u kobiet niemal w każdym wieku. Choć przez niektórych uważana jest ona za chorobę weneryczną, to warto jednak wiedzieć, że drożdżaki ją wywołujące naturalnie bytują w organizmie kobiety. W jaki sposób można zapobiegać grzybicy pochwy i co zrobić w przypadku często nawracającej postaci grzybicy?

Przyczyny grzybicy pochwy

Wbrew powszechnemu mniemaniu, grzybica pochwy nie musi być spowodowana brakiem higieny. Równie często zdarza się, że to właśnie zbyt częste mycie się powoduje uszkodzenie naturalnej flory bakteryjnej. Jeśli dana kobieta nie zmienia tego przyzwyczajenia, a dodatkowo używa mocno perfumowanych kosmetyków do higieny intymnej, może to sprzyjać podrażnieniom, a potem infekcjom. Nawracająca grzybica pochwy może wystąpić również w ciąży. Wtedy następuje zmiana pH pochwy, która sprzyja tego typu zakażeniom. Często zdarza się, że po zakończeniu standardowego leczenia objawy wracają – pełne leczenie przy pomocy doustnych antybiotyków możliwe jest zazwyczaj dopiero po porodzie.

Objawy nawracającej grzybicy pochwy

Objawy nawracającej grzybicy pochwy mogą być nieco mniej uciążliwe, niż w przypadku standardowej infekcji. Nie jest to jednak regułą. Podstawowymi objawami grzybicy pochwy są: ból przy stosunku, pieczenie przy oddawaniu moczu oraz zaczerwienienie i swędzenie. Infekcja może nawracać i rozprzestrzeniać się, jeśli nie zostanie odpowiednio leczona. Wiele kobiet nie chce zgłaszać się do lekarza i leczy się środkami, które łagodzą objawy. Po ich odstawieniu jednak schorzenie szybko wraca. Dlatego tak istotne jest, by udać się do lekarza. Kontrola u ginekologa jest konieczna nie tylko dlatego, że może on przepisać leki dostępne tylko na receptę. Lekarz może wykonać wymaz, który potwierdzi rodzaj infekcji oraz określi, z jakim rodzajem drobnoustroju ma się do czynienia. To zazwyczaj skraca czas terapii, ponieważ antybiotyk zostanie idealnie dopasowany.

Leczenie nawracającej grzybicy pochwy

Leczenie nawracającej grzybicy pochwy nie powinno polegać jedynie na stosowaniu antybiotyków. Zwłaszcza po zakończeniu właściwego leczenia, dobrze jest zastosować probiotyki. To właśnie one zapobiegają namnożeniu się grzyba. Najważniejsze są pałeczki kwasu mlekowego, występujące naturalnie w drogach rodnych kobiet. Probiotyki mogą być w formie doustnej lub dopochwowej.

Bez względu na sposób podania, powinny przede wszystkim skutecznie działać. Jeśli lekarz nie zapisał probiotyków, można zastosować w tym celu standardowy kefir, nie tylko jako napój do picia, ale również preparat do higieny intymnej. Sprzyja on zachowaniu kwaśnego środowiska pochwy, co spowalnia rozwój grzybicy. O probiotykach nie należy również zapominać w czasie terapii antybiotykami.

Obecnie wskazuje się, że grzybicom pochwy sprzyjają niektóre choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca. Wskazuje się również na fakt, że dieta, w której znajduje się dużo cukru, sprzyja rozwojowi grzybicy. Przy często występujących infekcjach warto zwrócić uwagę również na te aspekty i zwrócić się do lekarza o poradę. Ilość cukru w diecie można zmienić samodzielnie.

2 thoughts on “Nawracająca grzybica pochwy

  1. OK

    To nie jest tak, że nawracająca grzybica pochwy to jest kolejne zakażenie i pojawiająca się jakby od nowa choroba. To cały czas ta sama grzybica pochwy, tylko że nie doleczona. Większość odstawia leki po zobaczeniu wyników, bo myśli, że to już po wszystkim, a potem okazuje się, że grzybica pochwy wcale nie została pokonana.

    Reply
  2. Filip

    To zależy, bo są różne rodzaje grzybicy pochwy. Na jedną możesz być odporna i ją wyleczyć, ale możesz się zarazić innym szczepem. Choć faktycznie nawracająca grzybica pochwy to zazwyczaj zawsze ten sam szczep.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

68 − = 66