Nieleczona grzybica pochwy

Nieleczona grzybica pochwy
5 (100%) 11 głosów

Dolegliwości intymne, nawet te stosunkowo niegroźne, są nie tylko niekomfortowe, ale gdy są bagatelizowane, prowadzą do poważniejszych następstw. W żadnym wypadku nie można lekceważyć objawów tak powszechnego schorzenia, jak grzybica pochwy. Wiele kobiet decyduje się działać w takim wypadku domowymi sposobami, na własną rękę, ale jeżeli w ciągu 2 czy 3 dni objawy nie ustąpią, należy koniecznie zgłosić się do ginekologa. Nieleczona grzybica pochwy może przynieść poważne skutki.

Przyczyny i objawy grzybicy pochwy

Schorzenie to ma podłoże grzybicze i najczęściej atakuje, kiedy zachwiana zostaje równowaga flory bakteryjnej pochwy. Zakażenie grzybicze pochwy ma niestety charakter nawracający i zdarza się, że samoczynnie się cofa, jednakże najlepiej nie czekać do tego momentu, ponieważ może wrócić ze wzmożoną siłą. Co może powodować to schorzenie? Przykładem jest przyjmowanie antybiotyków, które narusza naturalną odporność, stres, cukrzyca, a nawet niedostateczna higiena oraz wszelkie infekcje bakteryjne. Objawy są bardzo uciążliwe, a zaliczyć do nich można ogromne swędzenie i pieczenie okolic intymnych, jak też zmieniony zapach wydzieliny z pochwy oraz jej nadmiar.

Zanim kobieta trafi do lekarza specjalisty, może próbować ulżyć sobie, używając pałeczek kwasu mlekowego lub podmywając się łagodzącym środkiem. Podczas wizyty u ginekologa, najlepiej domagać się wykonania badań na posiew, ponieważ w innym wypadku często leczenie jest nieskuteczne ze względu na jego trafność, zaś przyjmowane leki mogą spowodować jeszcze gorsze skutki uboczne. Czy w jakiś sposób można zabezpieczyć się przed grzybicą pochwy? W pewnym stopniu tak, dbając o higienę, przyjmując probiotyki w czasie antybiotykoterapii i uważając podczas korzystania z toalet publicznych.

Bardzo często można się spotkać ze zjawiskiem, jakim jest grzybica pochwy w ciąży, ponieważ wtedy to organizm kobiety jest podatny na zakażenia grzybicze. Jeżeli kobietę dopada ten rodzaj zakażenia, powinna leczyć je u specjalisty, niezależnie od tego, czy jest w ciąży czy nie.

Jakie mogę być konsekwencje nieleczonej grzybicy pochwy?

Powikłania grzybicy pochwy to stany zapalne górnych części dróg rodnych.To z kolei może prowadzić do zrostów, co w konsekwencji kończy się nawet niepłodnością. Każda kobieta, niezależnie od tego, czy planuje powiększenie rodziny czy nie, powinna dbać o delikatne strefy intymne. To dobry nawyk, który warto wszczepiać swoim córkom.

Jeżeli kobieta, młodsza czy w okresie okołomenopauzalnym, odczuje nieprzyjemne objawy związane z możliwością nadkażenia grzybami, powinna jak najszybciej skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Powikłania, takie jak zapalenie przydatków, leczy się o wiele trudniej i nigdy nie ma pewności czy konsekwencją nie będą problemy z zajściem w ciążę, więc nie warto ryzykować. Co prawda, większość kobiet w swoim życiu chociaż raz zapada na grzybicę pochwy, to pamiętajmy, że te strefy wymagają szczególnej troski, ponieważ od ich zdrowia zależy również komfort naszego życia.

2 thoughts on “Nieleczona grzybica pochwy

  1. E-cola

    Jak się nie leczy grzybicy pochwy, to można się spodziewać wszystkiego. Coraz częściej ludzie mówią i jakichś domowych sposobach, o pomysłach na grzybicę pochwy i nie wiadomo czym jeszcze. A w tym przypadku żadne kombinacje nic nie dadzą. Po prostu trzeba iść do lekarza i brać przepisane leki, a nie wymyślać nie wiadomo co.

    Reply
  2. Pyra

    Domowe sposoby na grzybicę pochwy są skuteczne, ale nigdy gdy są stosowane w pojedynkę, czyli tylko one. Grzybica pochwy musi być leczona normalnymi lekami, a przy okazji można dodać domowe sposoby, które ją wzmocnią. Nigdy odwrotnie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 + = 74