Objawy grzybicy pochwy

Objawy grzybicy pochwy
5 (100%) 9 głosów

Grzybica pochwy to bardzo popularna dolegliwość wśród kobiet, a przynajmniej raz doświadczyło jej 75%. Na grzybicę pochwy chorują kobiety w różnym wieku.

Jak dochodzi do grzybicy pochwy

W każdym organizmie znajdują się bakterie i grzyby, które normalnie spełniają pozytywną rolę, w specyficznych warunkach jednak się uaktywniają i doprowadzają do infekcji.

Grzybica pochwy nazywana jest także drożdżycą lub kandydozą i wywoływana jest przez grzyba typu Candida. Jego aktywność wzrasta w okresie osłabienia organizmu, zaburzeń hormonalnych, spadku odporności lub zaburzenia odczynu flory bakteryjnej.

Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi grzybicy pochwy są:

 • korzystanie z publicznych basenów i toalet,
 • niewłaściwa higiena pochwy (zaniedbania lub zbyt intensywna),
 • długotrwała antybiotykoterapia,
 • cukrzyca,
 • otyłość,
 • długotrwały stres,
 • leczenie hormonalne.

Grzybica pochwy polega przede wszystkim na zaburzeniu naturalnej flory bakteryjnej dróg rodnych. Jej poziom uwarunkowany jest zawartością pałeczek kwasu mlekowego, które stanowią naturalną barierę dla Candida.

Grzybica pochwy – objawy

Kandydoza najczęściej dotyka kobiety w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy. Jest to spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, a zwłaszcza wytwarzaniem estrogenów, które odpowiadają za prawidłową florę bakteryjną, zwłaszcza zawartość pałeczek kwasu mlekowego.

Charakterystyczne objawy grzybicy pochwy to przede wszystkim upławy i swędzenie.
Wydzielina z pochwy zmienia się podczas cyklu menstruacyjnego, ale można obserwować jej charakterystyczne cechy. Najpierw jest bardzo skąpa, prawie niezauważalna, w okresie owulacji jest obfita i śluzowata, a kolor ma przeźroczysty. W trzecim okresie cyklu znowu jest skąpa. W przypadku kandydozy, pojawiają się upławy, które mają mętny żółty lub zielony kolor i trwają przez cały okres cyklu.

Świąd pochwy to bardzo uciążliwy objaw, który szczególnie nasila się nocą, kiedy organizm się rozgrzewa i nie ma przewiewu. To idealne warunki dla Candidy. Do pozostałych objawów należą zaczerwienie sromu, ból podczas stosunku, pieczenie odczuwane przy oddawaniu moczu.

Jak rozpoznać grzybicę pochwy

Wystąpienie powyższych objawów wskazuje na kandydozę, ale całkowitą pewność można uzyskać dopiero po wykonaniu badań zleconych przez lekarza ginekologa. Podstawowym jest pobranie wymazu z pochwy i wykonanie posiewu. Badanie to pozwala także ustalić, na które leki Candida jest odporna, a które mogą ją zniszczyć.

Najczęściej lekarz przepisuje leki przeciwgrzybiczne w postaci globulek lub kremu, w bardziej zaawansowanej grzybicy pochwy wymagane jest doustne leczenie farmakologiczne. Długość leczenia jest kwestią indywidualną i zawsze decyduje o tym lekarz.

Grzybica pochwy ma tendencje nawracające, dlatego ważne jest przestrzeganie środków ostrożności:

 • właściwa higiena miejsc intymnych,
 • unikanie basenów publicznych,
 • unikanie toalet publicznych,
 • korzystanie z własnych ręczników,
 • stosowanie probiotyków w czasie leczenia antybiotykami.

W przypadku grzybicy pochwy ważne jest też leczenie partnera, który nie zachoruje, ale może być nosicielem Candidy i doprowadzić do zakażenia wtórnego.

2 thoughts on “Objawy grzybicy pochwy

 1. ojka

  Oj dziewczyny, tu naprawdę nie ma żartów bo grzybica pochwy objawy ma w miarę przewidywalne. Zwłaszcza, że jak pojawia się swędzenie to nie ma się co zastanawiać nad przyczynami, tylko od razu trzeba w trybie pilnym zgłosić się do ginekologa i nic nie kombinować.

  Reply
 2. Olka Poznań

  Jak ktoś ma cukrzycę, to praktycznie wszystkie choroby dużo łatwiej mu złapać. Zwłaszcza, że niestety grzybica pochwy zawsze wykorzystuje osłabienie organizmu. A organizm jest osłabiony przez cukrzycę i nic się w tej kwestii nie da zrobić więcej.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =