Przewlekła grzybica pochwy

Przewlekła grzybica pochwy
5 (100%) 15 głosów

Grzybica pochwy w bardzo wielu przypadkach jest chorobą nawracającą. W jaki sposób leczyć przewlekłą grzybicę pochwy i co może być powodem jej wystąpienia?

Wiele kobiet decyduje się na leczenie grzybicy pochwy półśrodkami. Tymczasem warto pamiętać, że niedoleczona infekcja może grozić powikłaniami. Jednym z nich jest nawracająca grzybica pochwy. Brak odpowiedniego leczenia sprawia, że infekcja nie jest wyleczona do końca, co prowadzi do tego, iż objawy ciągle nawracają. Tak właśnie można w większości przypadków scharakteryzować przebieg przewlekłej grzybicy pochwy. Należy jednak pamiętać, że taki stan wynika nie tylko z niewłaściwego leczenia.

Leczenie przewlekłej grzybicy pochwy

Przewlekła grzybica pochwy powinna być zdiagnozowana i leczona przez lekarza ginekologa. W przypadku, gdy takie standardowe metody, jak nystatyna czy kremy i globulki przeciwgrzybicze, nie działają, konieczne jest zastosowanie doustnych antybiotyków. Ta metoda leczenia może wydawać się wielu osobom zbyt ostra, szczególnie w przypadku, gdy grzybica pochwy jest właśnie następstwem terapii antybiotykowej. Jest to jednak działanie niezbędne. Jednocześnie tego typu środki nie powinny być przepisywane bez wymazu. Chodzi o to, by jak najlepiej dopasować antybiotyk, by jak najszybciej wyleczyć infekcję, ponieważ długi czas jej trwania także sprzyja wystąpieniu powikłań. W tym przypadku jest to tym bardziej istotne, ponieważ każdy kolejny lek tego typu będzie dodatkowo osłabiał organizm, a to również może doprowadzać do dalszych infekcji.

Przyczyny przewlekłej grzybicy pochwy

Przewlekła grzybica może być wywołana nie tylko terapią antybiotykiem. Także niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w cukier, może doprowadzić do wystąpienia tego schorzenia. Dlatego też w celu zminimalizowania ryzyka nawrotu tej choroby, najlepiej jest zmienić swój codzienny jadłospis na zdrowszy. Warto wzbogacić codzienną dietę o naturalne probiotyki, które sprzyjają zachowaniu równowagi flory bakteryjnej w organizmie.

Do produktów zawierających dobroczynne bakterie należą między innymi kefir, jogurt oraz wszelkiego rodzaju produkty kiszone. Można je jeść zarówno w czasie trwania terapii przeciwgrzybiczej, jak i po niej. Pomagają one nie tylko w przypadku tej infekcji, ale także w przypadku wszelkich chorób, które naruszają florę bakteryjną w jelitach. W przypadku przewlekłych schorzeń, sprzyjających występowaniu grzybicy pochwy, warto zapytać lekarza o dodatkowe środki zapobiegania tej chorobie. Profilaktyka przeciwgrzybicza często obejmuje metody naturalne, warto jednak pamiętać, że nie są one wystarczające w przypadku, gdy infekcja już się pojawi.

Nieleczona grzybica pochwy

Nieleczona grzybica pochwy to nie tylko ryzyko nawracającej infekcji. Choć przewlekła infekcja może przebiegać nawet bezobjawowo, to konsekwencje bywają naprawdę poważne. Jedną z możliwych powikłań w przypadku nieleczonej infekcji pochwy to bezpłodność i zapalenie narządów miednicy mniejszej. Trzeba bowiem pamiętać, że stan zapalny wywołany przez grzybicę może sprzyjać także zakażeniom bakteryjnym. Dlatego tak istotna jest wizyta u ginekologa, który może potwierdzić, co naprawdę jest powodem infekcji i wdrożyć naprawdę skuteczny sposób leczenia.

2 thoughts on “Przewlekła grzybica pochwy

  1. Ewaaaa

    Nie ma co się oszczędzać. Grzybica pochwy zawsze musi być całkowicie doleczona. Bo powikłania nie będą jakieś skomplikowane, ale bardzo proste: grzybica pochwy będzie się cały czas nakręcać. Nic nie będzie się zmieniać, a już na pewno nie na lepsze.

    Reply
  2. Genia

    Głównym powikłaniem będzie właśnie przewlekła grzybica pochwy. I myślałam, że będzie można ją wyleczyć w taki sposób jak normalną grzybicę, ale nic z tego. Jak już na dłużej się zasadzi, to potem normalne leki na grzybicę nie działają. Lepiej w ogóle sobie to odpuścić i od razu zmienić front z lekarzem i użyć najsilniejszych środków.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

21 − = 12