Jak wygląda grzybica pochwy

Jak wygląda grzybica pochwy
4.7 (94.29%) 7 głosów

Jej przyczyn oraz sposobów na pozbycie się męczących objawów jest wiele, bo grzybica pochwy jest wbrew pozorom dość częsta. Z takiej wiedzy każdego dnia musi korzystać wiele kobiet, zmagających się z tym problemem, niestety często nawet kilka czy kilkanaście razy w życiu.

Objawy grzybicy pochwy

Świąd, pieczenie, a nawet ból w okolicach intymnych, jak również charakterystyczne upławy, to najczęstsze objawy grzybicy. Wspomniana wydzielina daje powody do zastanowienia, gdy zmienia konsystencję, czyli staje się grudkowata, ma biały kolor oraz charakterystyczny słodkawy zapach drożdży. Według wielu osób w wyglądzie przypomina twarożek. To znak, że dzieje się coś niedobrego i należy to jak najszybciej zwalczyć. Trzeba bowiem pamiętać, że lekceważenie jakichkolwiek objawów może doprowadzić do przykrych konsekwencji, jak zakażenie kanału szyjki macicy i jajowodów, czy nawet przydatków.

Kiedy dzieje się coś niedobrego

Jeżeli mamy wątpliwości jak wygląda grzybica pochwy, to z pewnością trzeba dobrze obserwować swój organizm, aby wiedzieć, że dzieje się coś nieprawidłowego. Wiele kobiet ma skłonności do tego typu dolegliwości i często rezygnują chociażby z wizyt na basenie czy w saunie. Wszystko po to, aby nie narażać siebie na niepotrzebne nieprzyjemne odczucia. Częstym dowodem na to, że mamy do czynienia z tego rodzaju problemem, są też zaczerwienione i obrzęknięte wargi sromowe.

Czasami jednak pojawia się problem jak rozpoznać grzybicę pochwy, ponieważ w wielu przypadkach nie daje ona wymienionych wcześniej objawów i dowiadujemy się o niej na przykład dopiero podczas wizyty lekarskiej.

Lepiej uważaj na…

Tego typu niekomfortowa sytuacja może dotknąć kobietę w każdym wieku, chociaż są takie sytuacje, kiedy panie są szczególnie na nią narażone. Chodzi tutaj chociażby o okres, gdy zaczyna się menopauza, ale też przyjmowanie lekarstw, które zmniejszają odporność, cukrzyca, stres oraz wiele innych. Często grzybica pochwy wywoływana jest też przez brak higieny, zwłaszcza w okresie menstruacji, a z drugiej strony zbytnią dbałość o nią, czyli częste podmywanie się, płukanki i tym podobne, które osłabiają naturalną ochronę śluzówki przed grzybami.

Koniecznie do lekarza

Aby nie narażać się na kolejne nawroty grzybicy, warto stosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim zakładać bawełnianą i przewiewną bieliznę, bardzo uważać podczas korzystania z publicznych toalet, nigdy nie siadać na desce, warto też ograniczyć basen, jacuzzi czy wymienianą już saunę, a w trakcie zażywania antybiotyków koniecznie zażywać też probiotyki.

Przy nawracających infekcjach, najlepiej będzie zrobić posiew, aby skutecznie walczyć z grzybami. Często bowiem zdarza się, że jest ona jedynie zaleczona, jej objawy ustają, ale tak naprawdę wciąż ją mamy. Dlatego też tak ważna jest wizyta u lekarza, a gdy chcemy, żeby dolegliwości już nie nawracały, zwykle potrzebny jest antybiotyk.

2 thoughts on “Jak wygląda grzybica pochwy

  1. onka

    Obrzęk warg sromowych może być spowodowany przez inne dolegliwości a nawet przez to, że się używa niewłaściwej bielizny. Ale jak dochodzi do tego swędzenie, co według lekarzy nazywa się świąd, to trzeba od razu iść do ginekologa i się zaangażować w leczenie.

    Reply
  2. Maria

    Ja miałam grzybicę pochwy właściwie od razu po tym, jak okazało się, że zaczynam menopauzę. I nie było właściwie żadnej innej, konkretnej przyczyny, tylko właśnie menopauza. Ale na szczęście dość szybko udało się z nią uporać (grzybicą oczywiście), choć nie ukrywam, że na początku lekki szok był.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

59 − = 55